3.1 C
Orahovica
Nedjelja, 8 prosinca, 2024
spot_img

KOLUMNA dr. Marijana Peček – Vidaković: Kofein kao stimulans u sportu

- Advertisement -

Piše: Marijana Peček Vidaković, dr. med., specijalist obiteljske medicine, sveučilišni specijalist nutricionizma

Kofein je tvar koja se nalazi u 60 biljnih vrsta i već ga stoljećima mnoge kulture koriste kao sredstvo za smanjivanje umora.

Kod nas kofein uglavnom unosimo putem kavenih napitaka, čaja i coca cole. U zadnje je vrijeme porasla i upotreba energetskih napitaka koji sadrže velike količine kofeina.

U našim krajevima ispijanje kave nije samo u svrhu da odagna umor, već ima daleko dublje i šire značenje.

Na razini europskih zemalja unos kofeina je u prosjeku 75 mg dnevno, dok je u našoj zemlji tri puta veći, dakle, oko 200 mg na dan.

Instant kava koja je sve popularnija sadrži do 50 mg kofeina po napitku, esspreso  80 – 100 mg kofeina, ovisno o količini i vrsti, dok je turska kava najjača i može sadržavati do 130 mg kofeina.

Kofein djeluje na mnoge organske sustave čovjeka, ponajprije na središnji živčani sustav, povećanjem koncentracije i pamćenja.

Na kardiovaskularni sustav djeluje u smislu povećanja tlaka i broja otkucaja srca, no tijelo se već nakon tri dana navikava pa ga smiju uzimati i ljudi s povišenim tlakom, naravno u umjerenim količinama. Ostali učinci uključuju širenje dišnih puteva, pojačano mokrenje, kao i lučenje želučane kiseline.

Zbog pozitivnih učinaka na mnoge sustave, sportaši često koriste kavu kao legalni stimulans za postizanje boljih učinaka. Poboljšava izvedbu mnogih sportova, osobito u dugotrajnim aktivnostima gdje se sportaši susreću s umorom.

Najbolji rezultati se postižu od 30 do 60 min nakon konzumacije te se preporuča konzumacija kave sat vremena prije bavljenja sportom.

Coca cola nije dobar izbor zbog velike količine šećera i plinova koji se stvaraju u probavnom sustavu. Naravno, kad se govori o stimulaciji kavom prije sporta, misli se na umjerene količine kavenih napitaka, jednokratno šalica prije natjecanja ili tijekom dana dvije do tri.

Velike doze mogu djelovati kontraproduktivno i dovesti do nemira, glavobolje, razdražljivosti i nesanice.

Literatura:

  1. Šatalić Z, Sorić M, Mišigoj-Duraković M. Sportska prehrana. Zagreb: Znanje; 2016

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije