U proteklih 10-tak godina, koliko traje pomama za europskim ali i hrvatskim nepovratnim novcem, na području županije obnovljeno je starih ili izgrađeno novih svlačionica, tribina, nogometnih terena, igrališta, automatskih navodnjavanja, mnoštvo. U Orahovici osim izgradnje, kako ga klinci i danas zovu „Pranjićevog“ igrališta, koje je iz umjetne trave, pretvoreno u multifunkcionalno igralište, jedno veliko ništa……
Nećemo se danas zamarati tko je što dao za sport, no oko sporta su se vodili bitke, dobivala se i gubila vlast. Orahovica je dala predsjednika države, imali smo saborske zastupnike, županijske vijećnike, dožupane, uposlenike brojnih ministarstava. Da li je stigla koja sportska „kuna“ ili koji europski nepovratni euro?
Papukov stadion, oprostite igralište, isto je kao i prije dvadesetak godina. Svlačionice, koje u startu nisu bile po gabaritima kakve su trebale biti (15 prvotimaca ne može se normalno presvući) u sve su lošijem stanju. Zapadnu tribinu izgradio je privatni kapital (Phoenix Fofonjka), Istočna nikada nije dovršena i danas izgleda kao veliko ruglo. Popratni sadržaji ne postoje, osim pomoćnog igrališta, koje je često u jako lošem stanju. Svakako se ne smije zaboraviti da je klub prije 4 godine dobio kocke oko zgrade, novi semafor i asfalt od ceste do parkirališta i to je sve. Od tada pa do danas ništa.
DOŠK je posebna priča. Nekoliko nogometnih entuzijasta drži klub već dvije godine na životu, ali doslovce uz pomoć „respiratora“. Sve što su ti „momci“ odradili većinom su odradili iz svojih džepova, osim tribine koju su postavili prije 3 godine i koja je danas na ponos kluba i sela. Niti danas klub nema grijanje u svlačionicama, fasada na zgradi je samo san, rasvjeta na terenu također. Da nije bilo nekoliko ljubitelja nogometa koji su pomogli klubu, danas bi DOŠK bio klinički mrtav, a to ne zaslužuje.
Rukometaši i rukometašice koriste sportsku dvoranu, a kako izgledaju svlačionice mogli ste vidjeti prije mjesec dana, kada smo o tome pisali. U sportsku dvoranu je uloženo, promijenjena je podloga i ona je danas funkcionalna, no to je imovina školska, županijska, državna, koju klubovi kada koriste, „masno“ plate.
Tenisači brinu o svoja četiri igrališta, održavaju koliko im to financije dopuste, boćari također. Ribići već 15-tak godina čekaju na „četvrtu tablu“, projekt izgradnje novog jezera bio je gotov, ali pojelo ga je vrijeme. Stolnotenisači, treniraju, treniraju, treniraju… Šahisti su dobili klupsku prostoriju, planinari rade na održavanju svog „Šaševa“, biciklisti „markiraju“ svoje staze, Offf road klub svoje evente radi na privatnoj površni (kod Enđe), ostalo………..
Nogometna igrališta u Donjoj Pištani i Staroj Jošavi mogu služiti svrsi?
Igralište u Novoj Jošavi kosi se samo za „blagdane“ , koševi kod teniskih terena nisu vidjeli mrežicu godinama, isto kao i igralište u Doljanima. Do kada ?
Kada sve zbrojimo i oduzmemo orahovačka sportska infrastruktura je katastrofalna, a rezultati iznad očekivanja.
Zaslužuju li orahovački klubovi kvalitetnije i bolje klupske prostorije, možda budući „Sportski dom“, teretanu na otvorenom, novu sportsku dvoranu, kombi ili mini bus za prijevoz sportaša, pitanje koje nitko ne želi ili ne smije postaviti, eto mi jesmo. Sve to Europa ali i pojedina Ministarstva plaćaju bespovratnim novcem. U čemu je onda problem? Ljudima koji vode sportske klubove, „gradskim ocima“, Lagovima, Vidrama?
Zašto europskih sportskih „šoldi“ nema u Orahovici pitali smo voditeljicu LAG-a Papuk (Lokalna akcijska grupa) Manuelu Tot:
- Unazad dvije godine, otkako sam ja voditeljica, nije bilo nikakvih upita iz sportskih klubova vezanih za natječaje za izgradnju novih ili obnovu postojećih sportskih objekata. Da li je prije toga bilo kakvih upita, ne znam, trebali bi vidjeti s gradonačelnikom Sašom Risterom, pošto je tada on vodio LAG. LAG je imao do sada 3 natječaja na koji su se mogle javiti sportske udruge s područja LAG-a, ali se nijedna nije prijavila. Najniži i najviši iznos potpore bude propisan natječajem kao i postotak sufinanciranja, ovisno o indeksu razvijenosti JLS gdje se ulaganje provodi. Potrebno je pripremiti dokumentaciju koja je propisana natječajem, ovisno da li se radi o izgradnji, rekonstrukciji ili opremanju objekta. Kad LAG objavi natječaj, održimo konzultacije (radionice), te svi zainteresirani mogu doći da im objasnimo što je sve potrebno od dokumentacije za prijavu, koji su uvjeti i obveze 5 godina od konačne isplate. LAG-u je zabranjeno pisanje projektnih prijava, dozvoljeno je samo savjetovanje. Pisanje projektnih prijava radre Poduzetnički inkubator i razvojne agencije. Oni ujedno i prate natječaje iz ostalih fondova. LAG prati i raspisuje natječaje sukladne natječajima iz Programa ruralnog razvoja RH kojemu je nadležno Ministarstvo poljoprivrede – pojasnila je voditeljica orahovačkog LAG-a Manuela Tot.
Pitali smo i gradske oce, koliko je projekata završeno i ma li planova za nastavak izgradnje sportske infrastrukture u Orahovici:
- Pa nemamo baš projekata. Nekada davno NK Papuk je imao neke ideje i prijedloge ali ništa dalje. Bio je tada Dalibor Fofonjka predsjednik. Iz DOŠK-a je potekla ideja da se projektira obnova igrališta i popratnih sadržaja, ali još se mora sjesti na tu temu. Mi smo u Gradu prijavili projekt izgradnje malonogometnog igralište od umjetne trave vrijednosti 276.000 eura. Imamo svu potrebnu dokumentaciju. Čekamo rezultate. Isto tako čekamo i da HNS objavi natječaj za umjetnu travu gdje se treba NK Papuk javiti – rekao je gradonačelnik Rister.
Zaključak!
Orahovačka sportska infrastruktura je u knock downu, počelo je brojanje, imamo još vremena za ustati se ili………