Sportska dvorana u Orahovici bila je poprište velikih sportskih događaja. Po tom „svetom“ parketu haklali su poznati i priznati nogometaši, rukometaši, olimpijci, košarku su igrali i najveći košarkaši Hrvatske. Pjevali su u toj dvorani i Mišo Kovač, Severina, Baruni, Gazde, Miroslav Škoro, svirali „Prljavci“, odražavala se Crkvaračka prela pa i poneko „Orahovačko proljeće“ , i svi sudionici tih zbivanja imali su čast presvući se i tuširati u sada već „kultnim“ svlačionicama. U najboljim danima one su bile „top“, no od tada je već prošlo dobrih tridesetak godina. U trideset godina i najčvršći materijali idu u povijest, a kako neće tuševi, slavine, pločice, WC školjke…..
Korisnici dvorane, orahovački sportski dvoranski klubovi, koji svaki sat plaćaju korištenje iste, nezadovoljni su današnjim izgledom svlačionica u kojima se presvlače djeca, ne samo orahovačka, već i djeca roditelja od Petrinje do Iloka.
Nema zbora da su i korisnici dvorane u nekim slučajevima neodgovorni prema županijskoj imovini (VPŽ osnivač škola), da se tušira i preko potrebne mjere, da u izljevu „sreće“ strada i koja slavina ili WC školjka, no…..
Svlačionice danas izgledaju jako loše i krajnje je vrijeme da se vrlo brzo krene u rekonstrukciju istih. Odgovore smo potražili kod mjerodavnih.
Ako vam nije poznato, svaku kalendarsku godinu mijena se „upravitelj“ dvorane, ove godine to je orahovačka Srednja škola, pa smo pitali ravnatelja Davora Jegera što misli o ovom problemu:
- Svjesni smo nedostataka i lošeg stanja u svlačionicama, kao nažalost i nekim drugim dijelovima školske zgrade. Objekt je izgrađen prije 40 godina i većina opreme datira još iz tog razdoblja. Konstantno se ulaže u školsku zgradu, svima je jasno da bi trebalo i više, ali tu smo naravno limitirani financijskim kapacitetima. Trudimo se ići nekim prioritetnim slijedom, npr. ovo ljeto smo dogovorili izgradnju solarne elektrane na krovu škole. Smatram to prioritetnom investicijom koja će donijeti značajne uštede u budućnosti i omogućiti ulaganje sredstava u druge stvari. Što se tiče športske dvorane u školi, kojom mi gospodarimo ove godine, izlazimo maksimalno u susret svim korisnicima što oni mogu i potvrditi. Prihodi od dvorane dovoljni su otprilike za otkrivanje troškova energenata i tekućeg održavanja. Za ostale kapitalne investicije moramo pronalaziti druge izvore financiranja. Zadnjih godina puno se uložilo i u samu dvoranu, od promjene podloge, popravka krovišta do nabave nove opreme. Potrebama nikad kraja, a novca nikad dosta. Vjerujem da će i same svlačionice uskoro doći na red za ozbiljnije intervencije jer to je svakako nužnost koje smo svjesni – rekao je ravnatelj Jeger.
Osnovna škola sa sportskom dvoranom „gospodarila“ je protekle godine, a ravnateljica Maja Škraba na naš upit o stanju u i oko svlačionica ovako je odgovorila:
- Svjesni smo da su svlačionice u sklopu školske sportske dvorane možda nešto zastarjele. No, to je prostor koji se redovito i temeljito čisti i održava. Nije bilo kapitalnih investicija, no popravci nedostataka su redoviti. Naš osnivač, VPŽ ima u planu renovirati svlačionice, a u sklopu nove osnovne škole, planira se gradnja nove, manje sportske dvorane za potrebe nastave – rekla je Škraba.
O problemu orahovačke Sportske dvorane upoznali smo i pročelnicu Upravnog odjela za obrazovanje i demografiju Martinu Bunić. Naime, u Županiji su upoznati s problemom „urednosti“ orahovačkih svlačionica:
- Virovitičko-podravska županija vodi brigu o 75 školskih objekta koji su u funkciji i svake godine zajedno s ravnateljima škola stvaramo prioritete u planu ulaganja za cijelu godinu. Naravno da nam je želja osigurati sve potrebno u školama, od rekonstrukcije do potrebne opreme, ali financijska sredstva uglavnom nisu dostatna za sve potrebno i moramo raditi prioritetno. U zgradi Škole u Orahovici prioritet je i rekonstrukcija grijanja koju smo sada prijavili na Javni poziv jer troškovnik koji imamo ne možemo samostalno pokriti, a prioritet je koso podizna platforma za učenika kojemu je neophodna za pohađanje te ustanove. Svlačionice se redovito održavaju i čiste. Naravno da planiramo obnovu i Škola zajedno s nama osigurava sve potrebne popravke kako bi dvorana i svlačionice bile u funkciji. Također izlazimo u susret klubovima i smanjujemo cijenu najma kako bi mogli trenirati u našim dvoranama. Prije dvije godine osigurali smo dodatna sredstva za razvoj sporta na području Orahovice. Poznato Vam je da ide reforma u osnovnim školama te pripremamo projektu dokumentaciju za novu zgradu osnovne škole i novu sportsku dvoranu. Javni poziv trebao bi biti objavljen kroz koji tjedan, a cjelokupna reforma, odnosno završetak je planiran do 2026. godine. Na taj način rasteretit ćemo postojeću dvoranu, izgraditi novu i pokušati obnoviti staru kroz koju godinu. Molimo razumijevanje jer sve ono čime se suočavamo nije nimalo jednostavno, od troškova energenata, koji su nam prošle godine oduzeli velik dio sredstava, koja smo trebali namijeniti za opremanje i rekonstrukciju škola, a završila su u energentima. Mjere Vlade ublažile su tu situaciju, ali i dalje puno izdvajamo dodatnih sredstava za električnu energiju i plin u školama – rekla je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i demografiju Martina Bunić.
Ovo je naš mali doprinos ubrzavanju rješavanja ovog akutnog problema.
Čekamo prve poteze!!!!!!









